Побити камъни

Природният феномен “Побити камъни”, разположен на север и юг от Белославското езеро, представлява разкрития на еоценски пясъци, сред които са разположени изправени каменни колони, наподобяващи каменна гора. Впечатляващият ландшафт на побитите камъни се наблюдава в седем големи и няколко по-малки разкрития.

Най-известна е групата „Център – Юг”. Тя е разположена на 18км. западно от гр. Варна. В нея се наброяват около 300 големи и малки колони, високи до 6м., издигащи се главно южно от старото шосе Варна-Девня.

За произхода на „Побитите камъни” са предложени много хипотези, които могат да бъдат обединени в две основни групи, първата от които застъпва неорганичния произход на колоните, а втората – техния органичен произход.

При първата група твърденията предполагат механично оформяне на структурите чрез ерозионни процеси под действието на атмосферата и водата, морския прибой, изветряне или инфилтрация на подпочвени води. Според привържениците на органичния произход каменните колони са останки от коралови рифове, вкаменени газови извори, биогенни водораслови струпвания или вкаменена гора. Все още не може да се каже със сигурност коя от тези хипотези отразява най-точно възникването на този феномен, но всички те изключват идеята, че са творение на човека. Това ясно може да се види в група Кариера-Белослав, където са разкрити и четирите нива на Побитите камъни.

Най-впечaтляващите групи Побити камъни (“Център-юг”, ”Белослав-запад”, ”Слънчево-югоизток”), още през 1938 година са сред първите защитени територии в България. По-късно с няколко последователни акта са защитени общо 14 групи с площ  253,3 хектара, а със Заповед на Министъра на околната среда и водите през 2002г. природната забележителност е прекатегоризирана в защитена местност. “Побити камъни” е защитена зона в мрежата Натура 2000, обявена с цел опазването на най-големите в страната вътрешни пясъчни хабитати със специфична флора, растителност и животински свят.

В района на побитите камъни са намерени единствените за България доказателства за живот на човека през мезолита.

До “Побити камъни” може да стигнете с автомобил или с автобусна линия № 43 до спирка „Разклон Баново“ в с. Слънчево.

Информация
МестоположениеВарна 9000Лятно работно времеМай – Октомври: 10.00 - 19.30 (почивни дни: понеделник и вторник)Зимно работно времеНоември: 10.00 - 17.00 (почивни дни:понеделник и вторник) Януари – Април: 10.00 - 18.00 (почивни дни: неделя и понеделник)ДекемвриОбектът ще работи за посетители само по предварителна заявкаТелефон+359 888 544 506Share

Тази онлайн платформа е създадена по проект № BGCULTURE-1.001-0005-C01 „Развиване на Регионален исторически музей – Варна мултифункционално обществено пространство за наука, изкуство, култура и общуване“, финансиран по Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство 2014-2021 г., Програма PA14 „Културно предприемачество, наследство и сътрудничество“. Цялата отговорност за съдържанието на онлайн платформата се носи от Регионален исторически музей-Варна и при никакви обстоятелства не може да се приема, че тази онлайн платформа отразява официалното становище на ФМ на ЕИП и Оператора на Програма PA14 „Културно предприемачество, наследство и сътрудничество“.

Регионален Исторически Музей – Варна © 2024 ВСИЧКИ ПРАВА ЗАПАЗЕНИ

Софтуерна разработка и поддръжка от ASAP

This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.